Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу
Падун.jpg
Сьогодні, 21.09.17, минув рік з того часу, як земне життя видатного українського художника Падуна Володимира Макаровича (25. 06. 42 – 21.09.17), м. Дніпро, «знавця глибинних коренів українського світогляду та його втілення в народному малярстві» (О. П. Годенко-Наконечна, мистецтвознавець), продовжилось у Вічність і назавжди стало одним із яскравих, самобутніх надбань українського образотворчого мистецтва.

Остання прижиттєва виставка художника «Засвічена мить нескінченного» у Центрі естетичного розвитку Національного гірничого університету при кафедрі філософії і педагогіки півтора роки супроводжувала напружене щоденне життя нашого університету. Ми вдячні родині Падуна В. М. за надану можливість спілкування з самим митцем та його творчістю і сподіваємось на подальшу співпрацю.Падун - Copy.jpg

Падун В.М. "Небо в Орілі", 1982 р., картон, казеїно-олійна темпера, 70х50 см.

21.09.17 НГУ, Кафедра філософії і педагогіки


В межах угоди про співпрацю між Центром гуманітарних наук ТУ «Вроцлавська політехніка» та кафедрою філософії і педагогіки «Національного гірничого університету» відбулася участь професора Юлії Шабанової у Міжнародній науковій конференції «Едит Штайн. Особистість і Европа». Професор Шабанова, єдиний учасник з України, входила в наукову раду конференції в якій брали участь філософи, теологи, культурологи із Польщі, Німеччини, Австрії, Італії, Ірландії, Франції, Словенії. Вчення та життєвий шлях Едит Штайн, відомого філософа та теолога 20 століття, особистості якої Римський папа Іоан – II надав статус патронеси Європи, науковці осмислювали з позиції феноменології, томізму, релігієзнавства та соціології. Особливу увагу було приділено ідеям емпатії та толерантності, які Едит Штайн обґрунтувала не тільки у своїх багаточисельних творах а й практично реалізовувала на протязі всього свого життя. Приємно відчувати що українські вчені органічно інтегрують у європейське середовище. Доповідь професора Юлії Шабанової була сприйнята із зацікавленістю, що відкриває подальші перспективи для наукової співпраці із філософами європейських країн. В процесі візиту до Польщі професор Ю. Шабанова відвідала й Варшаву, де обговорила можливості наукової співпраці та обмін студентами та професорами між НГУ та Варшавським університетом.
14725627_1199444783463756_385046993646824014_n.jpg14670859_1199444103463824_7327925984293831828_n.jpg14716168_1199444020130499_2904547518583483741_n.jpg


white lotus.jpg
Тези доповідей учасників щорічної науково-практичної конференції «О.П.Блаватська та сучасність», що проходила 8 травня 2015 року на кафедрі філософії і педагогіки Вищого державного навчального закладу «Національний гірничий університет». Тематика конференції 2015 року: «Духовні аспекти сучасного світорозуміння». В доповідях представлені наукові дослідження творчості О.П.Блаватської. Конференція присвячена дню 
пам'яті О.П
.Блаватської (День Білого Лотосу), теософська спадщина якої є концептуальною основою представлених доповідей. Завантажити (pdf). 
БлаватскаяНа кафедрі філософії відбулася щорічна конференція "Сучасне світорозуміння: духовні аспекти культури". Конференція присвячена дню пам'яті О.П.Блаватської (День Білого Лотосу), теософська спадщина якої є концептуальною основою представлених доповідей. Збірку тез ви можете завантажити тут.ШевченкоПам’ятаємо Шевченка. Віримо в Україну

20 березня 2014 року о 13:00 у Центрі естетичного розвитку кафедри філософії НГУ (аудиторія 1/119) відбулися урочисті збори «Пам’ятаємо Шевченка. Віримо в Україну», присвячений 200-річному ювілею з дня народження Т.Г. Шевченка. Детальніше дивіться тут.
Петров28 листопада 2013 року у Центрі естетичного розвитку кафедри філософії ДВНЗ “Національний гірничий університет” відбувся круглий стіл на тему “Что нам стоит дом построить?” за участю журналіста, відомого у регіоні телеведучого, члена національної спілки журналістів та Національної спілки кінематографістів України Ігоря Родіонова.
Він представив студентам Економічного інституту та факультету Гірничого будівництва одну з своїх книг про “секрети” архітектури Дніпропетровська.
Детальніше: тут


Бурименко-Журавель.jpgУ Центрі естетичного розвитку відбулася виставка картин художниці Алли Бурименко-Журавель. Детальніше - дивіться за цим посиланням.

До кафедри філософії був запрошений гість з Бельгії, переможець конкурсу Бельгійської королівської академії, автор чисельних монографій, філософ та дослідник професор Мішель Вебер (Брюссель). Мішель Вебер спеціалізується на так званій "метафізиці процесу" або "філософії організму", творцем якої є англо-американський математик, логік, філософ Альфред Норт Вайтгед). Декотрі роботи цього вченого вже перекладені на 5 мов.
Назва семінару, який пропонував М. Вебер "Стовпи вайтгедівської онтології"
PDF-презентацію можна завантажити тут.

Перекладач: ас. каф. філософії Жадяєв Денис Володимирович

"Я познайомився з проф. М. Вебером у Німеччині. Запросити його до нас була особлива честь. Адже ця людина не просто з Європи - родини університетів - а земляк Іллі Пригожина, відома книга якого ("Порядок з хаосу") містить у собі основні ідеї Вайтгеда та є однією з найзачитаніших в бібліотеці університету, який я закінчив. Ця подія для мене особисто - свого роду причащання до наукової думки та спільноти працівників "філософського цеху". Коли я зустрів М. Вебера у аеропорту "Бориспіль" та розговорився з ним, то сказав, що він трохи нагадує Дон-Кіхота. Він погодився, але поважно відповів, що не б'ється з вітряками". (Жадяєв Д.В.)

Зміст виступу (англійською мовою)


Фільм про святкування 50-ї річниці кафедри філософії (частина 1)

(частина 2)

Презентація: історія кафедри, викладачі (Power Point)


Вп'яте на кафедрі філософії Державного ВНЗ «Національний гірничий університет» відбулися Всеукраїнські філософські читання «Сучасне буття філософії», присвячені Міжнародному дню філософії ЮНЕСКО. Серед присутніх – 19 докторів філософських, історичних, технічних, філологічних, політичних та педагогічних наук та 22 кандидата наук.

P1010009.JPGЧитання видались достатньо представницькими, бо на запрошення відгукнулися науковці з Національного університету «Львівська політехніка» та Львівського національного медичного університету, Дрогобицького державного педагогічного унверситету, Полтавського національного технічного університету ім.Ю.Кондратюка, Запорізького національного університету, Дніпропетровського національного університету ім.Гончара, Дніпропетровської національної металургійної академії, Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту, Дніпропетровського регіонального інституту державного управління при Президенті України, Українського державного хіміко-технологічного університету, Дніпропетровської державної фінансової академії, Дніпропетровського історичного музею, суспільної організації «Софія». Активну участь в обговоренні філософських проблем сьогодення взяли й аспіранти, магістри та студенти різних спеціальностей нашого вузу й Дніпропетровського національного університету ім.Гончара.

За визнанням багатьох учасників, кафедра філософії НГУ, чи не єдина в Україні, де щорічно в кінці листопада на честь проголошеного ЮНЕСКО Міжнародного дня філософії проводяться професійні зібрання, в яких обговорюються актуальні проблеми буття.

Імпульсом до нинішньої дискусії послугувала доповідь д-ра філос.н., професора, завідувача кафедри філософії Національного університету «Львівська політехніка» В.Л.Петрушенка на тему «Зміни в сучасній філософії: метафізика, антропологія, розуміння свідомості». В ключі «оптимістичного песимізму» був представлений погляд на подальше буття філософії, позначеної суттєвими трансформаціями під впливом наступу «конфлікту інтерпретацій», «лінгвістичного терору», нарративного творення реальності. P1010009.JPG

Дещо несподіваний, але не зневірюючий погляд на Буття, Побут та Буттєвість філософії сьогодення запропонувала д.-р. філос.н., професор, завідувач кафедри філософії НГУ Ю.О.Шабанова.

Нескінченність метафізики як виправдання філософії смислом життя довів в своєму виступі й д.-р.філос.н., професор, завідувач кафедри філософії та соціально-політичних дисциплін Полтавського національного технічного університету ім.. Ю.Кондратюка Г.Є.Аляєв.

Живучість в контексті пожвавлення ірраціональних підходів до світорозуміння раціоналістичної традиції, засоби якої не втрачають дієвості навіть в осмисленні міру розумності самого розуму, продемонструвала доповідь д.-ра філософ.н.ю, професора кафедри філософії Дрогобицького державного педагогічного університету В.С.Возняка.

Не меншу життєспроможність релігійної філософії, обумовлену її критичним потенціалом, розкрила в своїй доповіді к.ф.н., доцент кафедри філософії Дрогобицького державного педагогічного університету В.В.Лимонченко. І прямо продовжуючи дану тему, на питаннях розробки методології дослідження духовності достатньо детально зупинився к.ф.н., доцент кафедри філософії Державного ВНЗ «Національний гірничий університет» В.Є. Громов. P1010010.JPG

Дискусія перейшла в стадію гострої напруженості після доповіді к.ф.н., професора кафедри філософії Дніпропетровської державної фінансової академії В.І.Шубіна на тему «Присмерк філософії», в якій гострій критиці підпала філософія постмодернізму.

Бо, на думку к.філос. н., доцента кафедри філософії та економіки Львівського національного медичного університету О.П. Петрушенко, при певних недоліках, суто критичне ставлення до філософії постмодернізму не виправдане хоча б тому, що звернена до іншої реальності, до нових об’єктів філософування, до фрагментованої людини й незвичайна за манерою дискурсу, вона все ж таки міцно вкорінена в класичну традицію.

Достойним завершенням філософського спілкування стала презентація монографії доктора філос.н., професора, завідувач кафедри філософії НГУ Ю.О.Шабанової «Теософія в ракурсі філософського та соціокультурного осмислення». Оскільки теософія, яка викликає різне, інколи різко негативне, відношення, представлена в контексті історико-філософських передумов формування головних її положень від елліністичної до некласичної доби.

Яскраві враження гостей залишились і від концерту класичної музики у виконанні студентів Дніпропетровської консерваторії ім. Глінки, де прозвучали такі вишукані твори, як «Циганські наспіви» П.Сарасате, романси О.Аляб’єва й П.Чайковського, обробки для гітари кельтського фольклору.


Вгору
© 2006-2019 Інформація про сайт