|
МІЖДИСЦИПЛІНАРНОМУ ВИМІРІ
Щорічна наукова міждисциплінарна конференція «Духовні аспекти сучасного світорозуміння», присвячена 129-й річниці пам’яті О. П. Блаватської
8 травня 2020 року, м. Дніпро
Cучасний світ вже усвідомив необхідність кардинальних змін свого існування, перспективою якого є духовні цінності, що збережені в надрах стародавньої мудрості. Спадщина та діяльність Олени Петрівни Блаватської, яка народилась у Катеринославі (нині Дніпро) та стала відома всьому світові, має велике значення як для вітчизняної культури, так і для людства в цілому. Її творчість відрізняє синкретична єдність стародавньої мудрості, здобутків світової науки, філософії, релігійних вчень та світоглядних передбачень майбутнього. Питання єдності та синтезу, що виступають провідними ідеями теософської діяльності та спадщини Блаватської, запитані сьогоденням, що прагне консолідації суспільства на підставі універсальних цінностей.
З 1991 році в Дніпрі (раніше Катеринослав) проходять щорічні наукові конференції, присвячені осмисленню особистості, діяльності та теософській творчості нашої співвітчизниці. Філософи, теософи, культурологи, історики, науковці гуманітарного та технічного спрямування докладають зусиль щодо визначення продуктивних ідей вчення Блаватської для сучасного світорозуміння. Тематика конференції 2020 року присвячена актуальним питанням свідомості в контексті теософських, філософських, екологічних, естетичних, соціально-політичних та світоглядних аспектах їх вирішення. Багатогранна спадщина О.П. Блаватської стала предметом наукових рефлексій з естетичної, етичної та світоглядної проблематики, яка творчо представлена в поглядах учасників конференції, доповіді яких надано в збірці українською та англійською мовами.
Міжнародний науковий семінар на тему: «Основний дохід: теорія і практика»
5-6 травня 2020 р.
Концепція Основного доходу (Basic Income), що спирається на теоретичні основи соціально-філософських вчень Томаса Мора, Томаса Пейна, Кліффорда Дугласа та багатьох інших мислителів попередніх віків, на початку XXI століття все більше набуває актуальності та затребуваності її впровадження в сучасний соціальний простір. Основний дохід це не тільки економічна теорія, а й новий світоглядний вимір суспільства майбутнього, в якому людина має отримати можливості максимальної реалізації своїх найкращих здібностей та наблизитися до гармонійного існування. Перші десятиліття XXI століття максимально загострили проблему виживання людства в умовах економічної, екологічної та загальносвітової системної кризи, що потребує не ситуативних, а кардинальних змін світоглядного виміру Людства. Актуальність звертання до концепції Основного доходу в Україні підсилюється сучасним станом економіки та політики, що потребує змістовного оновлення в умовах глобальної кризи та світової пандемії. За підтримки Моріса та Дженніфер Бішеф (США) кафедра філософії і педагогіки НТУ «Дніпровська політехніка» ініціювала перший в Україні Міжнародний науковий семінар на тему: «Основний дохід: теорія і практика», мета якого впровадження у вітчизняне наукове коло основних ідей та принципів Основного доходу та формування дослідницького середовища щодо осмислення можливостей та перспектив реалізації цієї концепції на тлі українського суспільства.
Збірка (pdf)
6 грудня 2019 в Магдалинівській ЗОШ пройшов виїзний регіональний "День відкритих дверей" НТУ "Дніпровська політехніка" - ГеоТехФест.
На захід приїхали учні-старшокласники та педагоги зі шкіл Магдалинівського району та виявили неабиякий інтерес до представлених на стендах заходу професій, які пропонуються абітурієнтам НТУ факультетами, кафедрами нашого вишу та кафедрою філософії і педагогіки зокрема.
Презентації проходили в приміщенні сучасної дійсно європейської школи,
що викликає гордість за реальні зміни в освіті, які відбуваються в нашій країні.
В рамках заходу було не тільки презентовано пропозиції для отримання освіти школярами та викладачами на кафедрі філософії і педагогіки, а й проведено тестування тих учнів, які ще не визначилися з напрямком вибору професії.
27 листопада 2019 року кафедра філософії і педагогіки Дніпровської політехніки відзначила Всесвітній день філософії. Цей день в 2002 році був запроваджений UNESCO, з метою пригорнути увагу суспільства до вічних цінностей та сутнісних питань буття людини та суспільства.
Кафедра філософії і педагогіки була однією з перших, хто відзначив цей день в Україні.
В листопаді 2006 року було проведено перші Філософські читання «Сучасне буття філософії», в яких взяв участь визнаний український філософ, класик української філософської думки, академік НАН України, д.філос.н., проф. Мирослав Володимирович Попович, а також знані філософи з багатьох місць України, зокрема д.філос.н., проф. Аляєв Г.Є., д.філос.н., проф. Хома О. В. та інши.
Філософські читання 2019 року, присвячені Всесвітньому дню філософії, пройшли під темою «Філософія і культура в континуальності сьогодення» та зібрали філософів Дніпра, Львова, Дрогобича, Полтави, Миколаєва за круглим столом філософського дискурсу щодо гострих питань сучасного буття.
Проф. Шабанова Ю.О. представила ключову доповідь щодо нової культурної парадигми Метамодерну, який маніфестує себе на протязі останнього десятиліття. Доповідь викликала жваву дискусію та активне обговорення щодо майбутньої долі філософії.
Із зацікавленням були сприйняті доповідь проф. Аляєва Г.Є. присвячена Християнському реалізму С.Л. Франка, проф. Халапсіса О.В. щодо епістемологічного політеїзму, який доповідач представив як авторський метод прочитання історії, проф. Михалюка О.В. щодо актуальної проблематики міфологізації суспільства через конструкти Інформаційного суспільства, проф. Возняка В. С., який зосередився на новому типі педагогічного мислення та проф. Лімонченко Н.В., яка присвятила проблематику свого виступу питанням філософії мистецтва через філософське осмислення його сучасних презентацій. Ключові доповіді не залишились без обговорення та активної дискусії щодо неоднозначних поглядів на артефакти та явища сучасного суспільства.
Можна заключити, що філософія як вічне прагнення до мудрості, існуючи понад короткочасними проявами фрагментарної дійсності, зберігає сутність Людини во всіх проявах мінливого світу. Оптимізм щодо майбутнього філософії підсилює участь у дискусії студентів спеціальностей Філософія, Культурологія, Педагогіка. Для деяких з них друг тез в матеріалах конференції, став першою публікацією!
Комунікації поєднуєють, або розділяють, ведуть до порозуміння, або розбрату, допомагають стати кращим або руйнують особистість...
Майже все в нашому сприйнятті та проявах життя є наслідком комунікацій конструктивних чи деструктивних: щаслива, чи нещасна родина; гармонійна, чи закомплексована людина; соціално відповідальна, чи асоціальна поведінка; здатність сказати "ні", чи безвілна покірність обставинам.
С аме темі базових Законів комунікацій та їх використанню в повсяткденному житті, а головне в діалозі з самим собою, був присвячений тренінг, що організувала соціально-психологічна служба кафедри філософії і педагогіки 19 листопада 2019 р..
Вела захід. Алла Петрівна Левітова, практичний психолог служби,
Тема визвала неабияке зацікавлення студентів та викладачів НТУ - зала Івент-Центру CoLidry насилу вмістила всіх бажаючих.
Джаз – це елітарна чи масова культура? В чому специфіка джазових творів та оригінальних музичних інструментів? Як сприймати та розуміти джаз? На ці та інши питання відповіли музиканти Діксіленд бенду ДМШ №6 імені В. Скуратовського «DISIE.DP.UA», які виступили 13 листопада 2019 в Центрі естетичного розвитку Кафедри філософії і педагогіки. Чудові музиканти подарували студенству та викладачам Дніпровської політехніки годину живого виконання традиційного джазу.
21.09.17, минув рік з того часу, як земне життя видатного українського художника Падуна Володимира Макаровича (25. 06. 42 – 21.09.17), м. Дніпро, «знавця глибинних коренів українського світогляду та його втілення в народному малярстві» (О. П. Годенко-Наконечна, мистецтвознавець), продовжилось у Вічність і назавжди стало одним із яскравих, самобутніх надбань українського образотворчого мистецтва.
Остання прижиттєва виставка художника «Засвічена мить нескінченного» у Центрі естетичного розвитку Національного гірничого університету при кафедрі філософії і педагогіки півтора роки супроводжувала напружене щоденне життя нашого університету. Ми вдячні родині Падуна В. М. за надану можливість спілкування з самим митцем та його творчістю і сподіваємось на подальшу співпрацю.
Падун В.М. "Небо в Орілі", 1982 р., картон, казеїно-олійна темпера, 70х50 см.
21.09.17 НГУ, Кафедра філософії і педагогіки
В межах угоди про співпрацю між Центром гуманітарних наук ТУ «Вроцлавська політехніка» та кафедрою філософії і педагогіки «Національного гірничого університету» відбулася участь професора Юлії Шабанової у Міжнародній науковій конференції «Едит Штайн. Особистість і Европа». Професор Шабанова, єдиний учасник з України, входила в наукову раду конференції в якій брали участь філософи, теологи, культурологи із Польщі, Німеччини, Австрії, Італії, Ірландії, Франції, Словенії. Вчення та життєвий шлях Едит Штайн, відомого філософа та теолога 20 століття, особистості якої Римський папа Іоан – II надав статус патронеси Європи, науковці осмислювали з позиції феноменології, томізму, релігієзнавства та соціології. Особливу увагу було приділено ідеям емпатії та толерантності, які Едит Штайн обґрунтувала не тільки у своїх багаточисельних творах а й практично реалізовувала на протязі всього свого життя. Приємно відчувати що українські вчені органічно інтегрують у європейське середовище. Доповідь професора Юлії Шабанової була сприйнята із зацікавленістю, що відкриває подальші перспективи для наукової співпраці із філософами європейських країн. В процесі візиту до Польщі професор Ю. Шабанова відвідала й Варшаву, де обговорила можливості наукової співпраці та обмін студентами та професорами між НГУ та Варшавським університетом.
Тези доповідей учасників щорічної науково-практичної конференції «О.П.Блаватська та сучасність», що проходила 8 травня 2015 року на кафедрі філософії і педагогіки Вищого державного навчального закладу «Національний гірничий університет». Тематика конференції 2015 року: «Духовні аспекти сучасного світорозуміння». В доповідях представлені наукові дослідження творчості О.П.Блаватської. Конференція присвячена дню
пам'яті О.П
.Блаватської (День Білого Лотосу), теософська спадщина якої є концептуальною основою представлених доповідей. Завантажити (pdf).
На кафедрі філософії відбулася щорічна конференція "Сучасне світорозуміння: духовні аспекти культури". Конференція присвячена дню пам'яті О.П.Блаватської (День Білого Лотосу), теософська спадщина якої є концептуальною основою представлених доповідей. Збірку тез ви можете завантажити тут.
Пам’ятаємо Шевченка. Віримо в Україну
20 березня 2014 року о 13:00 у Центрі естетичного розвитку кафедри філософії НГУ (аудиторія 1/119) відбулися урочисті збори «Пам’ятаємо Шевченка. Віримо в Україну», присвячений 200-річному ювілею з дня народження Т.Г. Шевченка. Детальніше дивіться тут.
28 листопада 2013 року у Центрі естетичного розвитку кафедри філософії ДВНЗ “Національний гірничий університет” відбувся круглий стіл на тему “Что нам стоит дом построить?” за участю журналіста, відомого у регіоні телеведучого, члена національної спілки журналістів та Національної спілки кінематографістів України Ігоря Родіонова.
Він представив студентам Економічного інституту та факультету Гірничого будівництва одну з своїх книг про “секрети” архітектури Дніпропетровська.
Детальніше: тут
У Центрі естетичного розвитку відбулася виставка картин художниці Алли Бурименко-Журавель. Детальніше - дивіться за цим посиланням.
До кафедри філософії був запрошений гість з Бельгії, переможець конкурсу Бельгійської королівської академії, автор чисельних монографій, філософ та дослідник професор Мішель Вебер (Брюссель). Мішель Вебер спеціалізується на так званій "метафізиці процесу" або "філософії організму", творцем якої є англо-американський математик, логік, філософ Альфред Норт Вайтгед). Декотрі роботи цього вченого вже перекладені на 5 мов.
Назва семінару, який пропонував М. Вебер "Стовпи вайтгедівської онтології"
PDF-презентацію можна завантажити тут.
Перекладач: ас. каф. філософії Жадяєв Денис Володимирович
"Я познайомився з проф. М. Вебером у Німеччині. Запросити його до нас була особлива честь. Адже ця людина не просто з Європи - родини університетів - а земляк Іллі Пригожина, відома книга якого ("Порядок з хаосу") містить у собі основні ідеї Вайтгеда та є однією з найзачитаніших в бібліотеці університету, який я закінчив. Ця подія для мене особисто - свого роду причащання до наукової думки та спільноти працівників "філософського цеху". Коли я зустрів М. Вебера у аеропорту "Бориспіль" та розговорився з ним, то сказав, що він трохи нагадує Дон-Кіхота. Він погодився, але поважно відповів, що не б'ється з вітряками". (Жадяєв Д.В.)
Зміст виступу (англійською мовою)
Фільм про святкування 50-ї річниці кафедри філософії (частина 1)
(частина 2)
Презентація: історія кафедри, викладачі (Power Point)
Вп'яте на кафедрі філософії Державного ВНЗ «Національний гірничий університет» відбулися Всеукраїнські філософські читання «Сучасне буття філософії», присвячені Міжнародному дню філософії ЮНЕСКО. Серед присутніх – 19 докторів філософських, історичних, технічних, філологічних, політичних та педагогічних наук та 22 кандидата наук.
Читання видались достатньо представницькими, бо на запрошення відгукнулися науковці з Національного університету «Львівська політехніка» та Львівського національного медичного університету, Дрогобицького державного педагогічного унверситету, Полтавського національного технічного університету ім.Ю.Кондратюка, Запорізького національного університету, Дніпропетровського національного університету ім.Гончара, Дніпропетровської національної металургійної академії, Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту, Дніпропетровського регіонального інституту державного управління при Президенті України, Українського державного хіміко-технологічного університету, Дніпропетровської державної фінансової академії, Дніпропетровського історичного музею, суспільної організації «Софія». Активну участь в обговоренні філософських проблем сьогодення взяли й аспіранти, магістри та студенти різних спеціальностей нашого вузу й Дніпропетровського національного університету ім.Гончара.
За визнанням багатьох учасників, кафедра філософії НГУ, чи не єдина в Україні, де щорічно в кінці листопада на честь проголошеного ЮНЕСКО Міжнародного дня філософії проводяться професійні зібрання, в яких обговорюються актуальні проблеми буття.
Імпульсом до нинішньої дискусії послугувала доповідь д-ра філос.н., професора, завідувача кафедри філософії Національного університету «Львівська політехніка» В.Л.Петрушенка на тему «Зміни в сучасній філософії: метафізика, антропологія, розуміння свідомості». В ключі «оптимістичного песимізму» був представлений погляд на подальше буття філософії, позначеної суттєвими трансформаціями під впливом наступу «конфлікту інтерпретацій», «лінгвістичного терору», нарративного творення реальності.
Дещо несподіваний, але не зневірюючий погляд на Буття, Побут та Буттєвість філософії сьогодення запропонувала д.октор. філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії НГУ "ДП" Ю.О.Шабанова.
Нескінченність метафізики як виправдання філософії смислом життя довів в своєму виступі й д.-р.філос.н., професор, завідувач кафедри філософії та соціально-політичних дисциплін Полтавського національного технічного університету ім.. Ю.Кондратюка Г.Є.Аляєв.
Живучість в контексті пожвавлення ірраціональних підходів до світорозуміння раціоналістичної традиції, засоби якої не втрачають дієвості навіть в осмисленні міру розумності самого розуму, продемонструвала доповідь д.-ра філософ.н.ю, професора кафедри філософії Дрогобицького державного педагогічного університету В.С.Возняка.
Не меншу життєспроможність релігійної філософії, обумовлену її критичним потенціалом, розкрила в своїй доповіді к.ф.н., доцент кафедри філософії Дрогобицького державного педагогічного університету В.В.Лимонченко. І прямо продовжуючи дану тему, на питаннях розробки методології дослідження духовності достатньо детально зупинився к.ф.н., доцент кафедри філософії Державного ВНЗ «Національний гірничий університет» В.Є. Громов.
Дискусія перейшла в стадію гострої напруженості після доповіді к.ф.н., професора кафедри філософії Дніпропетровської державної фінансової академії В.І.Шубіна на тему «Присмерк філософії», в якій гострій критиці підпала філософія постмодернізму.
Бо, на думку к.філос. н., доцента кафедри філософії та економіки Львівського національного медичного університету О.П. Петрушенко, при певних недоліках, суто критичне ставлення до філософії постмодернізму не виправдане хоча б тому, що звернена до іншої реальності, до нових об’єктів філософування, до фрагментованої людини й незвичайна за манерою дискурсу, вона все ж таки міцно вкорінена в класичну традицію.
Достойним завершенням філософського спілкування стала презентація монографії доктора філос.н., професора, завідувач кафедри філософії НГУ Ю.О.Шабанової «Теософія в ракурсі філософського та соціокультурного осмислення». Оскільки теософія, яка викликає різне, інколи різко негативне, відношення, представлена в контексті історико-філософських передумов формування головних її положень від елліністичної до некласичної доби.
Яскраві враження гостей залишились і від концерту класичної музики у виконанні студентів Дніпропетровської консерваторії ім. Глінки, де прозвучали такі вишукані твори, як «Циганські наспіви» П.Сарасате, романси О.Аляб’єва й П.Чайковського, обробки для гітари кельтського фольклору.
Вгору
|